banner

Yerli Ürün Geliştirme ve Üretimi

Bir ürünün yerli olması demek tamamı ile ülke sınırları içerisinde, dış etkenlerden bağımsız bir şekilde üretilebiliyor olmasıdır. Yani bu ürünün üretimi için gerekli olan ham maddelerin ülke içinde bulunmalı ve bunları kullanarak üretilebiliyor olması gereklidir.

Yeni ürün geliştirme faaliyeti firmamızda hem mevcut ürünleri ve hem de yeni ürün geliştirme projelerini kapsar. Firma içinde halihazırda üretilen ürünleri (mevcut ürünler) iyileştirme çalışmaları bu kapsamda değerlendirilmektedir. Mevcut ürünlerde kalite iyileştirme, yeni fonksiyon veya özelik eklentileri ya da modifikasyonlar mevcut ürünlerin iyileştirilmesi projelerini oluştururuz.


Güçlü bir ekonomi için gerekli en önemli unsurlardan biri “Yerli Ürün”dür. Bir ürünün yerli muadili olmaması o üründe dışarıya bağımlı olunması demektir. O ürünün ülkeye girmesi için dışarıdan satın alınması gereklidir. Ülkedeki paranın dışarıya gitmesi ve ülke zenginliğinin azalması demektir. Ayrıca ürünün tedarikinde herhangi bir aksama hem o ürünün fiyat artışına hem de eksikliğinden dolayı birçok aksamaya sebep olacaktır. Yerli alternatifi bulunduğu sürece bu sıkıntıların önüne geçilebilir.
Yerli alternatifi olan bir ürün alınacağı zaman yerli olanın seçilmesi de ayrıca önem taşımaktadır. Hem paranın dışarı çıkmasının engellenmesi hem de yerli üreticinin desteklenmesi için gerekli en önemli şey seçimin yerliden yana yapılmasıdır. Yerli ürün seçilerek paranın ülke içinde kalması sağlanacak ve ülke zenginliği korunmuş olacaktır. Bu da ekonominin iyileşmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca yerli üreticiler desteklenerek AR-GE yatırımlarının artması sağlanacak ve dönüş olarak daha çok yerli ürün üretilerek ülke ekonomisine fayda sağlanacaktır.

Güçlü bir ekonomi için Yerli Ürün, Yerli Ürün için AR-GE olmazsa olmazımızdır.

WhatsApp chat